Paljud Eesti väikeettevõtted on saanud hooajaliste projektide rahastamiseks laenu finantsettevõttelt Nordic Hypo, mis on oma laenutegevuses kiire ja paindlik ning lähtub kliendi vajadustest ja võimalustest.

Heikki Rannik

Nordic Hypo ASi juhatuse liige Heikki Rannik|FOTO: Julia-Maria Linna

“Meie ettevõtete laenuportfellis on sadu väikefirmasid,” lausus Nordic Hypo ASi juhatuse liige Sten Tikk. “Meie portfelli kuuluvad ehitus- ja kinnisvarafirmad, põllumajandusettevõtted, kaubandusfirmad ja erinevad teenusepakkujad,” lisas ta.

“Läheneme klientidele personaalselt ning laenu väljastamise otsustusprotsess toimub päeva jooksul. Suuremate finantseerijate puhul võib selleks aega kuluda üks kuni kaks nädalat. Kuid kui kaupmehel on vaja homme kaup välja osta, siis tal pole võimalik kaks nädalat oodata. Meie leiame talle kiirelt lahenduse,” selgitas Nordic Hypo juhatuse liige Heikki Rannik.

Nordic Hypo klientide hulgas on palju põllumajandusettevõtteid, kelle sissetulekud on hooajalised. “Nad jõuavad meie juurde, kuna saame pakkuda personaalset lähenemist ja arvestada, et põllumeeste tulud on sesoonsed. Kuid pangad soovivad näha ühtlast tuluvoogu,” märkis Tikk.

“Kui raha on vaja kevadiseks külviks, siis selle jaoks ei tasu oma maad maha müüa, kuna selle väärtus kasvab ajas. Vajaduse korral saab maa tagatisel laenu võtta,” soovitas Rannik. Samuti on ehitussektoris palju projektipõhist ja sesoonset tööd, kus ettevõtte tuluvoog ei ole ühtlane.

“Pangad tahavad tihtipeale, et sa oledki juba rikas. Nordic Hypo on kiire ja paindlik ning tagasimaksete üle on võimalik läbirääkida,” põhjendas ehitus- ja remonditööde firma Starplex OÜ omanik Regina Aru, miks nad on Nordic Hypost viimase kahe aasta jooksul kolm korda laenu võtnud. Ehitusfirma omanik tõdes, et Nordic Hypo laenuintress on mõnevõrra kõrgem kui pankadel, kuid firma jaoks on olulisem kiirus ja mugavus ning see, et projekte saab suuremalt ette võtta.

Nordic Hypo laenuintressid on paindlikud sõltuvalt, mis ajaperioodiks ja mis summas laenu võetakse. “Opereerime täna 13–17% aastase laenuintressi juures. Ettevõtte laenud on üldiselt aasta või kahe pikkused,” lisas Tikk. Rannik soovitab finantspartneri valikul kindlasti taustakontrolli teha. Kui tavaliselt teeb finantseerija nii ettevõtte kui ka ettevõtte omaniku kohta taustakontrolli, siis peaks seda tegema ka laenaja ning selgitama, kas tegemist on litsentseeritud finantseerimisasutusega ja kaua ta tegutsenud on.

Nordic Hypo AS sai 2016. aasta märtsis finantsinspektsioonilt hüpoteekkrediidiandja tegevusloa. Hüpoteeklaen ehk kinnisvaralaen on laen, mille tagatiseks on kinnisvara, näiteks korter, maja, suvila, maa, põllumaa või mets. Hüpoteeklaen on paindlikum kui teised laenutooted nii tingimuste kui ka kasutusotstarbe valiku suhtes. Nordic Hypo asutati 2014. aastal, kuid meeskonna liikmetel on finantsteenuste turul tegutsemise kogemust juba 20 aasta jagu. Nordic Hypo portfellis on ettevõttelaenude osakaal 35% ning on pidevas kasvus.

Ilmus Äripäev Online 12.05.2017